Board members / contact info

memorial

PRESIDENT
Charlie Kludt Charlie Kludt
PO Box 606
Viborg, SD 57070
605-326-5072 Home
605-940-1087 Cell
CLICK HERE TO EMAIL
elected to office April 2014
term expires June 30, 2020
VICE-PRESIDENT
Don Ward

Don Ward
1202 Union St.
Belle Fourche, SD 57717
605-723-3034  Home
605-645-2689  Cell
CLICK HERE TO EMAIL

elected to office 2015
term expires June 30, 2018
SECRETARY/TREASURER / PAST PRESIDENT
Denny Gorton

Denny Gorton
PO Box 1884
Rapid City, SD  57709
(605) 484-0806 Cell
(605) 343-3295 Home
CLICK HERE TO EMAIL

elected to office 1994
Appointed –Treasurer 2014
NVFC REPRESENTATIVE
LeRoy Koopman

LeRoy Koopman
PO Box 122
Colton, SD  57018
(605) 446-3249 Home
(605) 446-3265 Work
(605) 360-8827 cell
CLICK HERE TO EMAIL

elected to office 1994
SOUTHEAST DIRECTOR
Dave Jorgenson

Dave Jorgenson
Colton Fire Department
501 NE 2nd St 
Colton, SD 57018 
(605) 351-5051
CLICK HERE TO EMAIL

elected to office April 2014
term expires June 30, 2018
NORTHEAST DIRECTOR
Mark Stoks

Mark Stoks
Aberdeen Rural
Aberdeen SD 57401
(605) 380-9817 cell
(605) 345-4688 work
CLICK HERE TO EMAIL

elected to office June 2014
term expires June 30, 2021

CENTRAL DIRECTOR
Ron Hines

Ron Hines
1156 Iowa Ave NE
Huron SD 57350
(605) 353-1316 Home
(605)350-8038  Cell
CLICK HERE TO EMAIL

elected to office 2012
term expires June 30, 2018

NORTHWEST DIRECTOR
Chad Baumgarten

Chad Baumgarten
PO Box 599
Lemmon, SD  57638
(605) 374-5868 Home
(605) 222-9702 Cell
CLICK HERE TO EMAIL

elected to office 2006
term expires June 30, 2019
BLACK HILLS DIRECTOR
Damon Hartmann

Damon Hartmann
209 N. 42nd. St.
Rapid City, SD 57702
605-390-5755 Cell
605-721-8032 Home
CLICK HERE TO EMAIL

elected to office 2015
term expires June 30, 2019
BADLANDS DIRECTOR
Jack Diez

Jack Diez
345 W 8th St
Winner SD 57580
(605) 842-0468 Home
CLICK HERE TO EMAIL

elected to office 2013
term expires June 30, 2020

SOUTH CENTRAL DIRECTOR
Rick Gustad Rick Gustad
PO Box 33
Platte, SD  57369
(605) 337-9629 Home
(605) 680-2637 Cell
CLICK HERE TO EMAIL

 

elected to office 2008
term expires June 30, 2020